עלייתו של ה-long form video

 

לפני קצת יותר מעשור, כשהייתי בתחילת דרכי בתחום הוידאו, תמיד טענו שכל סרט שיווקי צריך להיות קצר עד כמה שאפשר. לאף אחד לא תהיה סבלנות לראות סרט של יותר מ-3 דקות עד הסוף. בטח לא באינטרנט כשיש כל-כך הרבה פיתויים. קצר ולעניין היתה הסיסמא שחזרה על עצמה.  האמת, שגם ביום אני מאמין בזה, אבל עם זאת,
אי אפשר להתעלם מהסרטים הארוכים, שהפופולאריות שלהם עולה דווקא בעולם הדיגיטלי.

 

קודם כל חשוב להבהיר שכשאנחנו מדברים על סרטים ארוכים, אנחנו מדברים על סרטים מעל 2 דק’. בשיווק, אנחנו תמיד שואפים לשחק עם כמה שיותר פורמטים וגם בתוכן וידאו זה מומלץ. יש כאלה שיאהבו סרטונים קצרים ולעניין של 2 דק’, אחרים יסתפקו ב-15 שנ’ או 30 גג, אבל יש כאלה (כמוני) שתמיד יחפשו את הסרטונים הארוכים, מתוך תקווה למצוא משהו מעמיק יותר. אתם כמשווקים צריכים להגיע לכולם. כשאתם בוחרים לייצר סרטון וידאו ארוך אתם בוחרים להעביר מסר שהוא מעבר למוצרים שלך. לכן כל החברות הגדולות הולכות על זה.

אז למה סרטונים ארוכים עולים בפופולאריות?

המלחמה על תשומת לב הקהל הפכה לתחרותית מאוד כבר מאז 2019, אבל וירוס הקורונה והסגרים העבירו המון קהל לאינטרנט והמון חנויות נאלצות להסתמך על האינטרנט כי לבצע מכירות. התחרות הזו יצרה צורך אצל מותגים לבדר יותר, לחנך יותר ולתת יותר השראה לגולשים. 

גם יוטיוב החלו לדחוף יותר סרטונים ארוכים. ע”פ מחקר שנעשה כבר לפני שנתיים, אפשר לראות שיוטיוב ממליצים יותר ויותר על סרטונים ארוכים. יש לזה 2 סיבות עיקריות:

  1. פרסומות – מעבר לכך שבסרטונים ארוכים יש יותר זמן להכניס פרסומות, נראה שהקהל מקבל בסובלנות רבה יותר פרסומת של 10 שניות לפני סרטון של 20 דק’ לעומת פרסומת של 10 שניות לפני סרטון של 30 שניות.
  2. פופולאריות – הפופולאריות של סרטונים ארוכגים פשוט עולה ונראה שזה גם מה שהקהל נמשך אליו יותר ויותר. 

אז איך מייצרים תוכן וידאו ארוך בצורה יעילה?

המטרה של תוכן היא תמיד לייצר ערך נוסף לגולש והדרכים הכי פופולאריות הן ע”י סיפוק אינפורמציה או בידור. ככל שתספקו יותר ערך, הקהל ירצה לצפות יותר בתוכן. דוגמא מעולה ניתן לראות בסדרת הסרטונים ש-Mailchimp הוציאו שנקראת Wi-Finders. מדובר בסדרת סרטונים מאוד מהנים, שקל מאוד להזדהות איתם, כשכל סרטון הוא בן 5 דקות על יזמים שונים כל פעם בעיר אחרת בעולם, ש-Mailchimp פתרו להם בעיה כלשהיא. 

אז מה היתרונות של סרטונים ארוכים?

הרבה חושבים שסרטון ארוך הוא יקר יותר ולוקח יותר זמן להפיק אותו, אבל האמת היא שלא תמיד זה ככה והיתרונות שתפיקו מתכנים ארוכים עושים את הכל שווה בהחלט:

  • לפנות לקהל נכון – אם תפסתם גולשים בסרט של יותר מ-3 דקות, סימן שתפסתם אותו. זה גולש שיהיה יותר קל להניע אותו לאיזושהי פעולה.
  • ערך אמיתי – ככל שאתה מעמיק יותר בתוכן שאתה מציג, אתה מספק לגולש ערך אמיתי והוא יזכור לך את זה..
  • שיפור המודעות למותג – יצירת מיתוג ייחודי, שיבליט אתכם מול המתחרים. הנה דוגמא כזו לסרטון שחברת אינטל עשו:

אז מה אתם צריך לעשות?

קודם כל, אם אתם רק מתחילים את קמפיין הוידאו שלכם, כדאי להתחיל עם תכנים קצרים ופשוטים באורך של 2 דק’. אחרי שתשתפו את הסרטונים ותקבלו תגובות, תבינו יותר את הכיוון שאתם רוצים לקחת עם הסרטונים וכל התהליך יהיה יותר קל ומועיל. 

אין ספק שאנחנו בעידן בו אין פורמט אחד נכון לוידאו וחשוב להתאים כל פורמט למדיום ולשוק אליו הוא מתייחס. התוכן שתפיקו, הפלטפורמה שבה הוא יעלה והקהל אליו אתם פונים, תמיד יהיו שחקנים מרכזיים בקביעת אורך הסרטון. בפייסבוק למשל והאמת גם ברוב הפופולריות החברתיות, הסרטון הקצר ממשיך להיות זה שמעורר הכי הרבה מעורבות מצד הצופים, אבל ביוטיוב אפשר לראות בהחלט עלייה ביצירת מעורבות דווקא מהסרטונים הארוכים יותר. לכן, מה שאני אוהב לעשות באופן אישי זה לייצר טיזר בפייסבוק ואת הסרטון המלא להעלות ביוטיוב. 

רוצים לדעת עוד?

צרו קשר