תהליך הפקת סרטון - צעד אחר צעד

אז כבר הבנתם שהוידאו הדיגיטלי משתלט על תעשיית השיווק הדיגיטלי ושאין לכם ברירה אלא להצטרף לחגיגה. בין אם אתם רוצים לצלם את הסרטון בעצמכם או בעזרת צוות מקצועי, במאמר הזה אני אתן לכם את התמונה הכללית של תהליך בניית סרט משלב הרעיון (ואפילו קצת לפני) ועד שלב ההפצה והבדיקות. חשוב להבין שהימים של הפקת סרטי תדמית הסתיימו. כלומר, עדיין עושים את זה, אבל זה כבר ממש לא מספיק. 

סרטון תדמית לעסק יכול להיות נחמד לעמוד הבית, אבל כדי לתפוס את הקהל שלך בכל מקום, אתה צריך לייצר סרטונים לכל פלטפורמה שהוא נמצא בה ולתכנן את הסרטונים כך שיעבדו יחד בצורה אפקטיבית ביותר. אני ממליץ לקרוא את המאמר על אסטרטגיית תוכן לסרטוני וידאו, כדי לקבל מידע נוסף בנושא.

ניהול מצלמת וידאו עם שלט רחוק - וידאו-תג

כשאני מתאר ללקוחות את השלבים של הפקת סרטון שיווקי, אני תמיד נתקל באותה פליאה ושאלה בסגנון “כלכך הרבה עבודה לסרטון של 30 שניות?”. אז צריך להבין, בין אם אתם מצלמים סרטון של 6 שניות או דוקומנטרי של שעה וחצי, צורת העבודה היא פחות או יותר דומה ותמיד יהיו שלושה שלבים עיקריים: 

 • שלב ה -Pre-Production
 • שלב ה- Production
 • שלב ה- Post Production
 

יצירת תוכן וידאו זה תהליך מורכב ולא כדאי לדלג אל אף שלב. זכרו שהסרטון יהיה הפנים של החברה ובעולם הוידאו בו התחרות על תשומת לב הגולש היא כלכך גדולה, יש מחוייבות להשקעה בכל סרטון שתחליטו לצלם. 

הגדרת מטרות עסקיות

כל קמפיין וידאו מתחיל עם הגדרת מטרות. בסופו של דבר ולפני הכל הסרטון נועד למלא צרכים עסקיים מסוימים. בשביל שהסרטון שלכם יעביר את המסר שלכם בצורה הברורה ביותר, צריך להגדיר את המטרה מראש וכדאי שתהיה כזו הניתנת למדידה בקלות. חשוב לבצע ישיבה ראשונית בין מזמינים הסרטון לצוות ההפקה הראשי כדי לתאם יחד את מטרות הסרטון, ואסטרטגיות השימוש בו. אם הזמנתם צוות חיצוני להפקת הסרטון, זה המקום לדבר על מותגיות, קהל היעד והטון הכללי שצריך להיות בסרטון.

תכנית עסקית - וידאו-תג

לאחר שקבעתם את מטרות הסרטון, ניתן יהיה לקבוע את קהל היעד ואת “שפת הסרטון”. הסרטון שלכם יגרום לקהל שלכם לפעול רק אם תהיו רלוונטים בשבילו ולכן הגדרת קהל היעד בצורה הטובה ביותר חשובה מאוד. “שפת הסרטון”  צריכה להיות ע”פ ערכי החברה. בחברות B2B למשל הטון בדר”כ יהיה כזה שמשדר אמון, יציבות ומקצועיות. אם הזמנתם צוות חיצוני להפקת הסרטון, זה המקום לדבר על מותגיות, קהל היעד והטון הכללי שצריך להיות בסרטון.

לאחר שקבעתם את מטרות הסרטון, ניתן יהיה לקבוע את קהל היעד ואת “שפת הסרטון”. הסרטון שלכם יגרום לקהל שלכם לפעול רק אם תהיו רלוונטים בשבילו ולכן הגדרת קהל היעד בצורה הטובה ביותר חשובה מאוד. “שפת הסרטון”  צריכה להיות ע”פ ערכי החברה. בחברות B2B למשל הטון בדר”כ יהיה כזה שמשדר אמון, יציבות ומקצועיות. 

בדר”כ לפני תחילת עבודה, אנחנו יוצרים בריף קצר ויצירתי, המצהיר את מטרות הפרוייקט ולאחר שהלקוח מאשר מתחילים לעבוד. הבריף הזה יהיה לפנינו בכל שלב של יצירת הסרטון.  אם אתם מתקשים להגדיר מטרות, חשבו על כל הבעיות שהעסק שלכם מתמודד איתם, שסרטונים יכולים לפתור אותם.

 בין אם תחליטו לצלם את הסרטונים דרך הסמארטפון שלכם או במצלמת DSLR ובין אם אתם מחליטים לצלם את קמפיין וידאו עם חברת הפקה או בעצמכם, אתם חייבים תמיד לספק ערך נוסף לגולש

 

שלב ה- Pre-Production(קדם-הפקה)?

שלב ה- pre-production הוא שלב ההכנה להפקה והוא כולל את:

 • התחקיר הראשוני,
 • כתיבת התסריט,
 • יצירת סטורי בורד,
 • תסריט צילומים,
 • ליהוק והשכרת צוות צילום,
 • סקירת לוקיישנים,
 • קביעת לוחות זמנים,
 • תכנוני לוגיסטיקה וכל התכנונים המנהליים האחרים.

אנחנו לא נכנס פה לכל האלמנטים האלה, אבל כן נתמקד בחשובים מבינהם:

תחקיר

שיווק ביוטיוב ובוידאו דיגיטלי בכלל לא מסתיים כשהסרטון מוכן. לאחר שהסרטון יעלה לאוויר, נצטרך לקדם אותו. לכן שלב התחקיר צריך לכלול גם מחקר מילים שיחשוף לנו אילו ביטויים גולשים משתמשים כשהם מחפשים את הפתרון שאתם מציעים. שימוש מושכל בביטויים האלה, יעזור לכם להופיע ליותר גולשים בתוצאות החיפוש.

המטרה של התחקיר היא לבוא עם רעיון שבין אם הוא יהיה מצחיק, מעניין אינפורמטיבי או מבדר, הוא יצטרך להשתלב עם המסר הכללי של החברה ועם הקריאה לפעולה שאתם מעוניינים להוציא מאותו סרטון.

בחירת סוג הסרטון

ישנם לא מעט סוגים של סרטונים שיווקיים. ע”פ מטרות הסרטון, קביעת קהל היעד והחלטה על הטון הנכון, נוכל להחליט איזה סרט הכי מתאים להביא תוצאות אופטימיליות ביותר. אלה סוגי הסרטונים העיקריים:

 • סרטוני הסבר – נקראים גם explainer video ואלה סרטונים המסבירים כיצד להשתמש בשירות או מוצר מסויים. 
 • סרטוני פרסומת – נועדו לקדם את התמורות של השירות או המוצר ולהסביר למה הבחירה בחברה שלכם היא הנכונה ביותר. אלה סרטים שנועדו ליצור רושם ראשוני.
 • סרטוני עדויות – נקראים גם Testimonials ואלה סרטונים בהם הלקוחות שלכם מספרים על העבודה אתכם.
 • מדריכים – נותנים מידע על נושאים שמעניינים את הלקוח. המטרה בסרטונים כאלה היא לספק ערך נוסף לגולש ולשדר את המומחיות שלכם בתחום על הדרך. כך תוכלו “ללכוד” את הלקוח הפוטנציאלי, כדי שימשיך לעקוב אחריכם.
 • סרטוני מאחורי הקלעים – סרטונים שנועדו להציג את הצוות של החברה ותהליכי העבודהץ המטרה של סרטונים אלה היא לחזק את הקשר בין הלקוח לחברה.
 

השאלה הגדולה שחשוב לענות עליה לפני שמתחילים לכתוב תסריט היא איפה הסרטון יוצג? עמוד נחיתה? עמוד מוצר? בלוג החברה? …לכל אחד מדרש סוג שונה לחלוטין של סרטןן.

 

כתיבת התסריט 

התסריט הוא הבסיס לכל הפרוייקט ולכן חשוב שיהיה מהודק מוסכם על כולם, כדי להתחיל לעבוד. הוא יכלול את הדיאלוגים, קטעי הקרייניות ותיאורים חזותיים קוליים המבהירים לצוות ההפקה את האמצעים שיידרשו לצילום ועריכת הפרויקט. בדרך כלל בשלב התסריט,הלקוח עובר על הדרפטים השונים ומביא את ההערות שלו לפרוייקט עד לאישור סופי של הכל החל משם הסרטון ועד האלמנטים הגרפיים. לאחר אישור סופי של התסריט מומלץ לתאם פגישה נוספת (אפשר גם דרך הטלפון) לאישור לו”ז צילומים ואישור השחקנים והלוקיישנים שנבחרו.

בשלב התסריט כדאי לחשוב על סטוריטלינג(storytelling). סטוריטלינג הוא נושא שלם בפני עצמו, אבל בכללי המטרה של סיפור טוב בתסריט הסרטון השיווקי שלכם, היא לגרום לקהל להזדהות עם הסרטון ולהתחבר לערכים שהוא מציג. המטרה פה היא ליצור קשר מיוחד בין הלקוח הפוטנציאלי למותג/מוצר/שירות, ע”י כך שתתנו לו ערך מיוחד. 

טיפ מקצועי:

כשכותבים את התסריט, חשוב לחשוב על הפתיחה של הסרטון. פתיל הסבלנות של גולשים באינטרנט הוא קצר מאוד ואתם צריכים לתפוס אותם מייד על ההתחלה.  הבטיחו להם מיד בהתחלה, למה הם צריכים לראות הסרטון הזה ואיך הוא ישנה להם לחלוטין את החיים (או לפחות תחום אחד בחיים)

שלב ה- Production – ההפקה

זה שלב הצילומים של הסרט. בשלב זה מצלמים את כל מה שהולך לשמש ליצירת הסרט- ראיונות, קריינות, צילום ויזואלית ועוד.  כדי השלב הזה יעבור בצורה חלקה ללא בעיות תוך עמידה בלוח הזמנים מומלץ להשתמש בצוות מקצועי, אבל אם החלטתם לצלם בעצמכם, זה גם בסדר. העידן הדיגיטלי פתח דלתות להרבה סרטונים שיווקיים עצמאיים, שדווקא דלות התקציב והחוסר מקצועיות שלהם, שידרו אותנטית וכנות. אבל אם אתם רוצים מראה מקצועי וסאונד איכותי, מומלץ להשתמש בצוות מקצועי. לא סתם הקרדיטים של כל סרט הם כלכך ארוכים (גם בסרטים קצרים או דלי תקציב) וידאו היא אמנות מורכבת עם אומנותיות מעודנת וכל אחד מחברי הצוות תורם לסיפור הגדול של הסרטון.  

צוות הפקה

שלב ה – Post Production 

השלב בו מחברים את כל הצילומים יחד למוצר הסופי. הוא כולל עריכת וידאו, תיקוני צבע, עיצוב סאונד,גרפיקה ועוד. לאחר שהצילומים מסתיימים, המפיק ועורך הוידאו יושבים יחד ומתחילים לחבר הכל. שלב העריכה בעצם דורש מעבר על כל החומרים, סידורם על פי סגמנטים לחיבור הכל יחד. אם עשיתם את התחקיר כמו שצריך, בשלב הזה תדעו לאילו פלטפורמות אתם מוציאים את הסרטון וייתכן שכל פלטפורמה תדרוש סרטון שונה. למשל אם אתם מתכננים להעלות את הסרטון דרך הפלטפורמה של פייסבוק, תרגום לסרטון יהיה הכרחי מאוד. 

עריכת וידאו

 

גם בשלב זה הלקוח נדרש לתת את ההערות שלו לכל דרפט וכשיש אישור סופי, מעבירים את הסרט הלאה לתיקוני צבע, עיצוב סאונד וגרפיקה. לאחר הגשת הסרטון כל מה שנותר זה להעלות אותו לפלטפורמה הרצויה, לקדם ולהפיץ. חשוב לזכור שהפקת סרט היא תהליך ארוך שדורש ולא הכי זול. חשוב לוודא שבסופו יהיה גם מי שיראו את הסרטון לכן חשוב מאוד לתכנן כבר מראש כיצד הסרטון יקודם ובאילו פלטפורמות יופץ. גם פה צוות מקצועי יכול לחסוך לכם המון זמן וכסף. 

עריכת הסרטונים צריכה להתאים לפלטפורמות אליהן מכוונים. סרטון ליוטיוב למשל יצטרך להיות ברזולוציה של 16:9 ובאיכות גבוה, אבל סרטונים שיעלו באינסטגרם יהיו 9:16. וידאו לאתר אולי תרצה שיהיה בשתי הרזולוציות הללו. היום הרבה מערכות עריכה מסוגלות לספק את האפשרות להוציא סרטון ברזולוציות שונות, אז כדאי לברר מראש עם חברת ההפקה אם הם מסוגלים לעשות זאת.

קידום הסרטונים

אז אם קראתם את הבלוג שלנו, אתם אמורים לדעת מה המשמעות של קידום סרטוניםאבל הנה טריק פשוט, שאתם יכולים ליישם בעצמכם מייד – אחרי שהסרטון מוכן, העלו אותו לאתר שלכם וצרפו את התסריט של הסרט או פשוט כתבו מאמר סביב הסרטון. זה יעזור לתת דחיפה לסרטון במנועי החיפוש.

בנוסף תצטרכו להפיץ את הסרטונים או קטעים מהם בפלטפורמות אחרות. פרסמו איפה שאפשר, אבל בעיקר איפה שהקהל שלכם נמצא. 

ניתוח ביצועים

היופי הגדול בקידום הדיגיטלי הוא שאתה יכול לנתח את התנהגות הגולשים עם הפרסום שלך. ללא ניתוח ביצועים מדוייק אין ממש טעם ללכת על קמפיין וידאו. כשאתה מודד את הביצועים, חשוב לחשוב כל הזמן על המטרות שהצבנו לסרטונים עוד בתחילת הפרוייקט.

אלה האלמנטים שכדאי לבדוק:

 • צפיות – כמה צפיות וחשיפות היו לסרטון שלך. שימו לב שבכל פלטפורמה מחשיבים “צפייה” בצורה שונה. בפייסבוק, צפייה נחשבת לאחר שהצופה “צפה” במשך 3 שניות. ביוטיוב צפייה תיחשב לכזו רק לאחר 30 שניות.
 • ביצועי CTR – מה אחוז הגולשים שממש הקליק וצפה בסרטון שלכם ביחס לכמות החשיפה של הסרטון. למשל אם רק 10 גולשים צפו בסרטון מתוך 100 גולשים שנחשפו אליו, אחוז ה- CTR יהיה 10 אחוז. המטרה פה היא להבין עד כמה הסרטון רלוונטי לקהל שלכם.
 • מעורבות הקהל – כמה זמן הגולש השקיע בסרטון שלכם? באילו חלקים הוא עזב? האם הוא הגיב, שיתף או סימן לייק לסרטון? תגובות הוא מקור דאטה על הקהל שלכם שהחברה חברות דיגיטל מתעלמות ממנו, אבל סה מקור מעולה להכיר את הקהל שלכם יותר טוב ולקבל רעיונות לתכנים חדשים.
 • תנועה לאתר – כמה תנועה קיבלתי מהסרטון הזה לאתר
 • המרות – כמה המרות קיבלתי בעקבות פרסום הסרטון.
 
היכולת לשלב דאטה של הקהל שלכם עם מדיה היא מה שמאפשרת לכם ליצור תוכן יותר אישי. השתמשו בו

חשוב להבהיר שמידת ההשקעה בכל שלב בסרטון תשתנה לפי סוג הסרטון והתחום. יש סרטונים שידרשו יותר השקעה בשלב התסריט ויש כאלה ששלב הפוסט פרודקשיין יהיה המשמעותי יותר.

 

רוצים לדעת עוד?

צרו קשר