שיווק בעזרת מציאות מדומה VR

נערה עם מסיכת מציאות מדומה

 

ככל שהזמן מתקדם אנחנו מסתכלים יותר לעולם ה VR ואמנם קשה לדעת עדיין איך בדיוק זה ישפיע על עולם השיווק, אנחנו יודעים שמדובר בטכנולוגיה שתשנה את עולם השיווק וכבר עכשיו לא מעט משווקים משתמשים בטכנולוגיה הזו בקמפיינים השיווקיים שלהם. לצרכנים היום יש גישה לטכנולוגיות VR שלפני 5 שנים יכולנו רק לחלום עליהם. לא מעט חברות כבר משתמשות בטכנולוגיה הזאת, כדי לאפשר ללקוחות לנסות איפור חדש בצבעים שונים ואפילו בתי מלון החליפו את התמונות במציאות מדומה. בואו נודה, כשמדברים על ליצור אצל הלקוח הפוטנציאלי חוויה רגשית, מציאות מדומה היא המנצחת.

 

שנת 2018 בהחלט מראה עלייה בשיווק בעזרת AR/VR והביצועים של פרסומות אלה (ברמת ההקלקות, צפיות ומעורבות קהל) היו בהחלט מרשימים. מחקר שנעשה ב 2018 על יותר מ-700 מיליון מודעות מראה על אחוז גבוה של completion rates במודעות ה 360 מעלות. כמשווקים אנחנו בהחלט צריכים לחקור כל טרנד חדש שמראה ביצועים יפים וזה מה שנעשה במאמר הזה. אבל בואו נתחיל עם השאלה הראשונה שבדר”כ נשאלת בנושא.

 

אז מה זה VR ו- AR ?

המושג VR הוא ראשי תיבות של Virtual Reality, מציאות מדומה והכוונה לתוכנה אינטראקטיבית שמכניסה את המשתמשים שלה לעולם של 3 מימדים בדרך כלל בעזרת קסדה עם משקפיים מיוחדות. בעקרון המשתמשים אמורים לחוות סימולציה של 360 מעלות.

אוקי, אז מה זה AR?

אז Augmented reality – מציאות רבודה. זה בעצם טכנולוגיה שמאפשרת לנו להוסיף אלמנטים דיגיטלים למציאות שלנו כמו למשל להיט ציד הפוקימונים. אז בעוד מציאות מדומה מכניסה אותנו למציאות אחרת אשר מרגישה לנו מציאותית. AR מכניס אלמנטים מבחוץ למציאות שלנו.

מודעות המשלבות Augmented reality הן טובות לשיפור קליקים, storytelling, ולשיפור ההיכרות עם מוצר חדש. בגלל המוגבלות של מציות מדומה היום, המציאות הרבודה תופסת פופולאריות רבה. האפשרויות הן אין סופיות. אם אתה מוכר רהיים משתמשים יכולים לקחת את התמונה של הרהיט ולראות איך בדיוק הוא יראה בבית שלך מכל זוית, לעודד אינטראקטיביות בצורה ברורה יותר, ולשפר את המצגות שלכם משמעותית.

למה מציאות מדומה נהייתה פופולארית?

צרכנים תמיד יחפשו את החווייה המיוחדת ו- VR יכול בהחלט לספק את זה. אם יש משהו שלמדנו מנגיף הקורונה, זה שהצורך ב-VR הולך לגדול ומותגים שיצליחו להתאים את עצמם לשגרה החדשה, ינצחו בתחרות. טכנולוגיית המציאות המדומה שמה את הצרכן במרכז בנוסף, הנה עוד כמה סיבות לפופולאריות העולה של מציאות מדומה. 

  • זה יכול לשפר לנו את החיים ברמה התחושתית
  • זה מסמן את העלייה של קהילות וירטואליות
  • זה מאפשר לנו ללמוד רעיונות מורכבים בצורה קלה יותר
  • מאפשר לתכנן דברים בצורה יעילה יותר

אז איך VR משתלב עם עולם השיווק?

שיווק באמצעות וידאו מתמקד בצרכנים וביצירת חוויית צפייה, שהם לא ישכחו, במטרה לקשר את החווייה הזו למוצר או שירות של המותג. שיווק באמצעות VR מעצים את כל זה – הוא מאפשר למותגים להמחיש את המוצר או השירות יותר טוב ללקוחות הפוטנציאליים, תוך כדי יצירת חוויה שמפעילה אותם.

למשל בתי מלון ואירוח יכולים להציג בעזרת אפליקציה מפה וירטואלית שממש תאפשר לצרכן לבדוק בצורה חווייתית את המקום לפני שהוא מבצע הזמנה. אין ספק שאם האתר או עמוד הנחיתה שלכם יציע לצרכנים סיורים וירטואלים, זה יעלה את הטראפיק לעמוד בצורה משמעותית. דרך אחת לנצל זאת, היא להראות להציג לגולש סיור וירטואלי ראשוני ואח”כ לבקש את הפרטים שלו, כדי להעמיק את הסיור וגם הזמנת השירות או השארת הפרטים יכול להיעשות בצורה וירטואלית מעניינת שתגרה את הגולשים להיענות לקריאה לפעולה שיבקשו ממנו.

עוד דרך מעניינית להשתמש בשירותי מציאות מדומה, היא לאפשר ללקוח פוטנציאלי ביקור וירטואלי במשרד לפני שהוא שוכר את שירותיו. הלקוח יוכל להתרשם מצורת העבודה והאנשים לפני שהוא מבצע החלטת קנייה סופית.

איפה עולם השיווק נמצא בהקשר של VR?

פייסבוק כבר הודיעו שהתחילו לנסות מודעות Augmented reality בניוז פיד. כרגע רק גולשים מארה”ב נחשפים אליהם והמודעות יאפשרו להם לנסות בעצמם את המוצרים המפורסמים. בניסוי של פייסבוק הם השתמשו במשקפי שמש של Michael Kors, שהגולשים יכלו ממש למדוד אותם על עצמם וממש לאחרונה הכריזו על שיתוף פעולה עם רשת המשקפיים Luxottica שביחד הם יבנו משקפי תלת מימד. 

הפרוייקט המשותף נועד להחליף את הסמארטפונים וזה אומר שהמשקפיים יאפשרו לנהל שיחות, לראות מידע על משתמשים ועוד. המשקפיים האלו אמורים לצאת מתישהו בין 2023 ו- 2025 ואין ספק שהפרוייקט הזה יתן דחיפה גדולה לתחום השיווק בתלת מימד.

גם גוגל לא נשארו חייבים. כבר בקיץ האחרון הם העלובתוצאות החיפוש מספר חיות בפורמט augmented reality, שגולשים יכלו להניח במציאות, כדי להבין את הגודל האמיתי שלהם.בפסטיבל Cannes Lions הבינלאומי ליצירתיות, הם גם חשפו מספר סוגים של מודעות תלת מימד חדשות:

  1. AR Beauty – המאפשר לנסות איפור בצבעים שונים פשוט בלחיצה על הצבע הרצוי
  2. Swirl – מודעות תלת מימד. המודעות יופיעו עם כפתור המזמין לצפייה בתלת מימד וכך הם יקבלו מודל תלת מימד שיהיה אפשר לסובב וולראות מכל כיוון. לגולשים תהיה גם אפשרות להטמיע את המודל במצלמה שלהם וככה לראות אותו בחלל הבית שלהם.
  3. בנוסף, גוגל מתחילים להראות תוצאות בתלת מימד במנוע החיפוש ובמפות.

כיצד תלת מימד יתרום לשיווק המוצר/שירות שלכם?

כמו בכל קמפין קידום סרטונים, גם בסרטוני תלת מימד,  צריך קודם להבין מה המטרה שלכם. למשל, אם אתם מחפשים הקלקות, סרטי 360 מעלות יעבדו טוב וגם באנרים בתלת מימד. אם המטרה היא לעורר מועדות, אתם רוצים לספר סיפור וגם פה סרטי 360 מעלות יכולים לעבוד יופי, בגלל שהם מעודדים אקטיביות ולא פאסיבית. לשלב ההתלבטות מודעות עם אובייקטים בתלת מימד יכולים לעזור ללקוחות להכיר וללמוד את המוצר יותר טוב.

בנוסף, צריך גם לחשוב על איזו חוויה אתם מעוניינים להעביר ללקוח ואיך תנצלו אותה כדי להעביר את המכירה. בשביל זה צריך להבין את הלקוח הממוצע שלכם- איך הוא מתקשר עם המוצרים שלכם?באיזה נכס דיגיטלי שלכם, הפ משתמשים הכי הרבה?

רשימת השחקנים הראשיים בתחום המציאות המדומה ומציאות רבודה היא ארוכה מאוד, אך אפשר לראות שבולטים בהן כמה מהחברות הגדולות ביותר כמו Google , Microsoft  Oculus VR (Facebook) , Sony  Samsung Electronics.  אפשר לסכם בכך שהיום בגלל שעדיין קסדות מציאות מדומה עדיין לא נמצאות בכל בית, צורת שיווק זו עדיין מוגבלת, אבל משווקים רבים כבר עכשיו מתחילים לנצל את הטכנולוגיה, כשמתעסקים עם טכנולוגיה זו, חשוב להבין שאתם לא רק מספקים תוכן ללקוח אלא חוויה שלמה.

מעניין לחשוב האם גם לשם הפרסום הממומן ייכנס. כלומר האם נוכל לפרסם לטובת אלה שנמצאים בעולם הדיגיטלי ואיך זה ייראה בדיוק. אין ספק שהגופי פרסום ושיווק היצירתיים ביותר, יזכו לבטא את היצירתיות שלהם בצורה חדשה ומעניינת.

אסטרטגיית תוכן עם מציאות מדומה

מציאות מדומה יכולה לתרום הרבה לאסטרטגיית התוכן שלכם. כשאתם חושבים על לשלב את ה-VR באסטרטגיית התוכן, אתם צריכים לחשוב על החווייה שאתם רוצים להעביר את הלקוח. בסופו של דבר, צריך לזכור שהמטרה של אסטרטגיה זו היא ליצור אמון אצל הגולש במותג ובתוכן ומה יוצר יותר אמון מחווייה אמיתית שקורת בזמן אמת?

בעזרת VR אתם יכולים לייצר וידאויים חיים, שיאפשרו לגולש לראות מציאות מהנקודת מבט שלכם. אתם יכולים לגרום לגולש להרגיש שהוא ממש בתוך הוידאו שלכם ובכך לחזק את החוייה שהוא עובר.

גם תמונות מקבלות שדרוג עם צילומי ה-360 מעלות, אשר משאירות רושם חזק אצל הגולש ומעוררים תגובות יפות בלי להוציא כסף על הפקה גדולה.

 

צרו קשר